Πρόγραμμα

Το πρόγραμμά μας για τα σεμινάρια του α΄ κύκλου 2018 – 2019

Εβδομαδιαίο πρόγραμμα σεμιναρίων

 

Η Ανοιχτή Τέχνη σας προσφέρει πάνω από 30 σεμινάρια Τέχνης και Επιστήμης!
Γραφτείτε δωρεάν στα νέα μας, ώστε να ενημερώνεστε για όλες τις δραστηριότητες της Ανοιχτής Τέχνης!
Το πρόγραμμά μας για τα σεμινάρια του α΄ κύκλου 2019 – 2020 έχει ως εξής:

Δευτέρα

17:30 – 19:30
Θεατρική Παιδεία
Όλες οι κωμωδίες του Αριστοφάνη!
Κώστας Γεωργουσόπουλος
18:00 – 20:00
Δημιουργική Γραφή (α΄ τμήμα)
Διήγημα – Μυθιστόρημα – ‘Αρθρα
Αλέξανδρος Ασωνίτης
18:00 – 20:00
Σκηνοθεσία Κινηματογράφου
Πώς θα γυρίσεις την ταινία σου
Νίκος Γραμματικός
20:00 – 22:00
Φωτογραφία
Φωτογραφία
Δημοσθένης Γαλλής
20:00 – 22:00
Ζωγραφική
Ζωγραφική
Δήμητρα Μαλταμπέ
20:00 – 22:30
Σενάριο
Σενάριο για Κινηματογράφο / Τηλεόραση
Γιάννης Ξανθόπουλος

Τρίτη

18:00 – 20:00
Ενδυματολογία-Σκηνογραφία (δεν υπάρχουν θέσεις)
Η όψη του κόσμου
Γιάννης Μετζικώφ
18:00 – 20:00 Φιλοσοφία
Νίτσε-Μάρξ-Φρόυντ: Τρείς κορυφαίοι Φιλόσοφοι!
Θανάσης Λάγιος
18:00 – 20:00
Συγγραφή Παραμυθιού
Εργαστήρι συγγραφής παραμυθιού & βιβλίων για εφήβους
Αργυρώ Πιπίνη
18:00 – 20:00
Ποίηση (α΄τμήμα)
Ποίηση
Κώστας Παπαγεωργίου
20:00 – 22:00
Ιστορία της Τέχνης
Γενική Ιστορία της Τέχνης
Μάνος Στεφανίδης
20:00 – 22:00
Ποίηση (β΄τμήμα, δεν υπάρχουν θέσεις)
Ποίηση

Κώστας Παπαγεωργίου

 

Τετάρτη

18:00 – 20:00 Ενδυματολογία – Σκηνογραφία
Η όψη του κόσμου
Γιάννης Μετζικώφ
17:00 – 19:30
Θέατρο
Υποκριτική
Αγγελική Παπαθεμελή
16:00 – 17:00
Διδασκαλία Αρχαίων Ελληνικών
Αρχαία Ελληνικά για παιδιά
Χρυσούλα Καραμάτσιου
17:30 – 20:00
Δημιουργική Γραφή (α΄τμήμα)
Ολοκληρώνοντας τα βιβλία μας –
Από τον υπολογιστή στον εκδότη
Βασίλης Βασιλικός

19:00 – 21:00

Αρχαία Ελληνικά

Αρχαία Ελληνικά για ενήλικες
Χρυσούλα Καραμάτσιου

20:00 – 22:00
Πολιτιστική Διαχείριση
Πολιτιστική Διαχείριση: Ο Πολιτισμός στην πράξη!
Αλέξανδρος Στάνας

Πέμπτη

18:30 – 20:30
Επικοινωνία & Πολιτισμός (από Μάρτιο 2020)
Το πρόβλημα του ανθρώπου στην εποχή μας
Βασίλης Καραποστόλης
18:00 – 20:00
Εικαστικά
Εικονογράφηση παιδικού βιβλίου
Έφη Λαδά
20:00 – 22:00
Δημοσιογραφία
Πολιτιστικό ρεπορτάζ
Μηνάς Βιντιάδης
18:00 – 20:00
Κινηματογράφος (α΄τμήμα) 
Ιστορία Κινηματογράφου
Χρήστος Μήτσης
18:00 – 20:00
 Μουσική
Η κλασική μουσική…αλλιώς
Γιώργος Μονεμβασίτης
18:00 – 20:00
Αρχαιολογία
Αρχαιολογικές περιηγήσεις
Κατερίνα Σέρβη
20:00 – 22:00
Κινηματογράφος (β΄τμήμα)
Ιστορία Κινηματογράφου
Χρήστος Μήτσης
20:00 – 22:00
Ντοκιμαντέρ
Γύρισε το Ντοκιμαντέρ σου!
Γιώργος Σκεύας

Παρασκευή

18:00 – 20:00 Εικαστικά
Επιμέλεια Εκθέσεων (Curating)
Χάρις Κανελλοπούλου
18:00 – 20:00
Δημοσιογραφία
Πολιτική και Δημοσιογραφία
Γιάννης Τριάντης
18:00 – 20:00
Διόρθωση – Επιμέλεια Κειμένου
Τα καλώς κείμενα
Δήμητρα Τουλάτου 
20:00 – 22:00  Θέατρο
Σκηνοθεσία θεάτρου
Γιώργος Σκεύας
20:00 – 22:00
Φιλοσοφία
Πυθαγόρας – Δημόκριτος – Ηράκλειτος
Μιχάλης Μπακαούκας
20:00 – 22:00
Μετάφραση
Η γλώσσα του Θερβάντες, του Λόρκα, του Νερούδα!
Αγαθή Δημητρούκα

Σάββατο

12:00 – 14:30
Δημιουργική γραφή (β΄τμήμα, δεν υπάρχουν θέσεις)
Ολοκληρώνοντας τα βιβλία μας –
Από τον υπολογιστή στον εκδότη

Βασίλης Βασιλικός
12:00 – 14:00
Στιχουργική
Το τραγούδι είναι οι στίχοι
Αγαθή Δημητρούκα
12:00 – 14:00  Δημιουργική Γραφή 
Διήγημα – Μυθιστόρημα – ‘Αρθρα
Αλέξανδρος Ασωνίτης
15:00 – 18:00
Υποκριτική
Η Δική μας Ιστορία
Μαρία Κυριάκη
14:30 – 16:30  Δημιουργική Γραφή (δεν υπάρχουν θέσεις)
Διήγημα – Μυθιστόρημα – ‘Αρθρα
Αλέξανδρος Ασωνίτης

Αφηστε ενα σχολιο

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν δημοσιεύεται.