Πρόγραμμα

Ωρολόγιο πρόγραμμα

Εβδομαδιαίο πρόγραμμα σεμιναρίων

 

Η Ανοιχτή Τέχνη προσφέρει πάνω από 30 σεμινάρια σε διαφορετικά γνωστικά πεδία!
Σας προτείνουμε να γραφτείτε στα νέα μας, ώστε να ενημερώνεστε για ο,τιδήποτε αφορά τις δραστηριότητες της Ανοιχτής Τέχνης!
Το πρόγραμμά μας για τα σεμινάρια του Α΄ Κύκλου  2017-2018 έχει ως εξής:

Δευτέρα

17:30 – 19:30
Θεατρική Παιδεία
Μύηση στην Τραγωδία
Κώστας Γεωργουσόπουλος
17:30 – 20:00
Δημιουργική Γραφή
Γράφοντας βιβλία (α΄ τμήμα)
Βασίλης Βασιλικός
18:00 – 20:00
Σκηνοθεσία Κινηματογράφου
Πώς γυρίζουμε ταινίες
Νίκος Γραμματικός
20:00 – 22:00
Ζωγραφική
Σχεδιάζω από την αρχή
Άννα Γιαρμενίτη
20:00 – 22:30
Σενάριο
Συγγραφή Σεναρίου
Γιάννης Ξανθόπουλος
20:00 – 22:00
Ιστορία
Γενιά του 30: Η γενιά που άλλαξε τον πολιτισμό στην Ελλάδα!
Σάββας Καράμπελας

Τρίτη

18:00 – 20:00
Ενδυματολογία – Σκηνογραφία
Η όψη του κόσμου
Γιάννης Μετζικώφ
18:00 – 20:00
Γραφιστική
Η τέχνη της Γραφιστικής
Δημήτρης Αρβανίτης
18:00 – 20:00
Συγγραφή Παραμυθιού
Εργαστήρι συγγραφής παραμυθιού & βιβλίων για εφήβους
Αργυρώ Πιπίνη
20:00 – 22:00
Ιστορία της Τέχνης
Καραβάτζιο, Πικάσο, Πρωτοπορίες
Μάνος Στεφανίδης
20:00 – 22:00
Φιλοσοφία
Νίτσε-Μάρξ-Φρόυντ: Τρείς κορυφαίοι Φιλόσοφοι!
Ρευμόνδος Πετρίδης
20:00 – 22:00
Ποίηση
Ποιητική Θεωρία & Πράξη
Γιάννης Υφαντής

 

Τετάρτη

18:00 – 20:00
Υποκριτική
Φτιάχνοντας ένα ρόλο
Νίκος Ψαρράς
17:00 – 18:30
Διδασκαλία Αρχαίων Ελληνικών
Αρχαία Ελληνικά για παιδιά
Διονυσία Φουσιάνη

20:00 – 22:00
Πολιτιστική Διαχείριση
Πολιτιστική Διαχείριση: Ο Πολιτισμός στην Πράξη!
Αλέξανδρος Στάνας
20:00 – 22:00
Θεατρικό Τραγούδι
Τραγούδι για το θέατρο
Βασίλης Γισδάκης
19:00 – 21:00
Διδασκαλία Αρχαίων Ελληνικών
Αρχαία Ελληνικά για ενήλικες
Διονυσία Φουσιάνη

Πέμπτη

18:00 – 20:00
Πολιτισμός & Επικοινωνία (από Φεβρουάριο)
Βασίλης Καραποστόλης
18:00 – 20:00
Εικαστικά
Εικονογράφηση παιδικού βιβλίου
Βασίλης Παπατσαρούχας
18:00 – 20:00
Αστρονομία
Γη, Πλανήτες, Άστρα
Φιόρη Μεταλληνού

18:00 – 20:00
 Μουσική
Η κλασική μουσική…αλλιώς
Γιώργος Μονεμβασίτης
20:00 – 22:00
Πολιτιστική Διαχείριση
Πολιτιστική Διαχείριση: Ο Πολιτισμός στην Πράξη!
Αλέξανδρος Στάνας
20:00 – 22:00
ΜΜΕ
Πολιτιστικό Ρεπορτάζ
Ναταλί Χατζηαντωνίου
20:00 – 22:00
Ντοκιμαντέρ
Η Τέχνη του Ντοκιμαντέρ
Σταμάτης Τσαρουχάς

Παρασκευή

18:00 – 20:0 Διόρθωση – Επιμέλεια Κειμένου
Τα καλώς κείμενα
Δήμητρα Τουλάτου
17:00 – 20:00
Φωτογραφία
Η Φωτογραφία ως δημιουργικό εργαλείο και εκφραστικό μέσο
Αγγελική Σβορώνου
18:00 – 20:00
Δημοσιογραφία
Πολιτική και Δημοσιογραφία
Γιάννης Τριάντης
20:00 – 22:00
Κινηματογράφος
Ιστορία Κινηματογράφου
Τάσος Γουδέλης
20:00 – 22:00
Φιλοσοφία
Ηράκλειτος – Δημόκριτος – Παρμενίδης
Μιχάλης Μπακαούκας
20:00 – 22:00
Μετάφραση
Η γλώσσα του Θερβάντες, του Λόρκα, του Νερούδα
Αγαθή Δημητρούκα

2 Comments

  1. ΤΣΟΜΠΑΝΑΚΗ ΚΑΤΕΡΙΝΑ 09/04/2014 10:17

    Ενδιαφέρομαι για σεμινάρια αρχαιολογίας, ιστορίας, φιλοσοφίας, ψυχολογίας, πολιτισμού

  2. Μαρία Νερούτσου 26/11/2013 16:30

    Eνδιαφέρομαι για πάσης φύσεως σεμινάρια.

Αφηστε ενα σχολιο

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν δημοσιεύεται.